Mit kell tudni az egészséges bélflóráról és hogyan javíthatjuk a bélnyálkahártya megújulásáról?
- A mikrobiom kialakulását a születés folyamata befolyásolja, és a legfontosabb fejlődése életünk első 3 évében történik
- A szoptatás fontos tényező az egészséges mikrobiom kialakulásában
- A bél mikrobiom összetételének sokfélesége befolyásolja ízlésünket, immunválaszainkat, egészségünket és pszichénket
- Bélflóránk súlyát 1,5-2 kg-ra becsülik
- Az emberi test egy szuperorganizmusként működik, melynek anyagcseréje mikrobiális és emberi tulajdonságok kombinációja
- Szimbiózisban élünk a mikroorganizmusokkal, amelyek termelik és biztosítják számunkra azt, amire szükségünk van a túléléshez
- Gyógyszerszerű molekulákat állíthatnak elő, és részt vehetnek bizonyos vitaminok előállításában is
Ha ezt az egyensúlyt megzavarják fertőző betegségek, bizonyos diéták vagy antibiotikumok, esetleg egyéb gyógyszerek hosszú távú alkalmazása, amelyek elpusztítják ezeket a jó baktériumokat, felborul az egyensúly, amely megállítja ezeket a normális kölcsönhatásokat. Ennek eredményeként a szervezet fogékonyabbá válhat a betegségekre.
A mikrobiom szerepe az emberi egészségben
- Serkenti az immunrendszert
- Lebontja a potenciálisan mérgező vegyületeket az élelmiszerekben
- Szintetizál bizonyos vitaminokat és aminosavak, beleértve a B-vitaminokat és a K-vitamint
- Segíti az összetettebb szénhidrátok lebontását, mint a keményítők és rostok, amelyek nagy mennyiségben nehezen emészthetők
- Védelmet nyújt a szervezetbe jutó kórokozók ellen, amelyek például szennyezett víz vagy élelmiszer fogyasztása révén jutnak a szervezetünkben
- Jót tesz a szív egészségének
- Elősegíti a jó hangulatot elősegítő endorfinok termelődését
Mi akadályozza meg a mikrobiom megfelelő működését?
Számos külső és belső tényező befolyásolja a mikrobiom működését. Befolyásolhatja az étrend változása, a magas stressz vagy a hosszú távú mentális egészségügyi problémák. Akik gyakran vannak kitéve stressznek és találkoznak különféle pszichés problémákkal, nagyobb valószínűséggel vannak problémáik a bélflórájukkal. A mikrobiomát nagymértékben befolyásolja az étrend és a higiénia. Mikrobiómánkra a legnagyobb veszély a diverzitás elvesztése.
- túlsúly
- bőrbetegségek
- autizmus
- asztma
- depresszió és krónikus fáradtság
- emésztési problémák
- Alzheimer-kór, Parkinson-kór
Tehát hogyan őrizheted meg a bélrendszer egészségét? Tippek a mikrobiom helyreállításához
- Táplálkozz változatosan és fogyassz rendszeresen fermentált élelmiszereket. A mikrobiomot legjobban változatos étrenddel támogathatod. A hűtőszekrény 1927-es feltalálása előtt az emberek erjesztéssel tartósították az élelmiszereket (tej és zöldségek). A belek meghálálják a rendszeres hüvelyesek és gyümölcsök fogyasztását, amelyek sok rostot tartalmaznak és támogatják az egészséges bifidobaktériumok szaporodását. A teljes kiőrlésű élelmiszerek fogyasztása, diófélék és nagy mennyiségű növényi élelmiszer fogyasztása pozitívan hat emésztésünkre. Az erjesztett élelmiszerek, mint a joghurt, kefir, de a savanyú káposzta is, az egészséges baktériumoknak köszönhetően megóvják emésztőrendszerünket a gyulladásoktól vagy a krónikus betegségektől. Ha problémáid vannak a tejtermékek emésztésével, kipróbálhatod a kecsketejes kefirt. A kefirán - heteropoliszacharid - glükóz-galaktóz egységek - számos lactobacillus törzs által termelt daganatellenes, gombaellenes, antibakteriális hatású anyagot tartalmaznak és segítik az immunrendszer szabályozását.
- Kerüld a túlzott antibiotikum használatot. Az antibiotikumok elpusztítják az összes baktériumot, így nagyon hatékonyak a betegségek kezelésében, de nagyon károsak a mikrobiomra. Az antibiotikum nem tud különbséget tenni a jó bélbaktériumok és a rossz baktériumok között és ezért ők a legnagyobb ellenség a bélnyálkahártyára. Ha időnként mégis kénytelen vagy antibiotikumot szedni, ne felejtsd el a probiotikumok pótlását, ami elősegíti, hogy különösen jó típusú baktériumok fejlődjenek ki a belekben.
- A probiotikumok közé tartoznak a növényi eredetű polifenolok is, amelyek táplálják a bélbaktériumokat. Megtalálhatjuk őket vörös szőlőben, gránátalmában vagy olívaolajban.
- Fogyassz prebiotikumokat természetes rostok formájában, amely ehyúttal segít fenntartani a megfelelő koleszterinszintet és csökkenti a vércukorszint gyors emelkedését. Nőknek 25 g, férfiaknak 38 g napi ajánlott adag. Elegendő utánpótlás nélkül a mikrobiómunkban élő baktériumok nem tudnak elegendő gyulladáscsökkentő hatású rövid szénláncú zsírsavat előállítani. A rostok emésztésével a bélben kiürül a "mucin" nevű anyag, amely kibéleli és megerősíti az erek falát, így megóvja azokat a felszakadástól, hogy a béltartalom ne kerüljön a környezetbe.
A rostok lehetnek:
- vízben oldódó rostok: citrusfélék, eper, ribizli (főleg fekete), málna, áfonya, alma, körte, szilva, sárgabarack, banán, lencse, szója, zab és zabpehely, pettyes bab, zöld mungbab, csicseriborsó, hántolatlan natúr rizs, sárgarépa, karalábé, burgonya, lenmag, dió, szárított gyümölcsök (sárgabarack, szilva, áfonya stb.)
- vízben oldhatatlan rostok: búza, rozs, árpa, kukorica, zöldségek, diófélék, olajos magvak
- Csökkentse a zsíros és zsíros, sült, sült, sült és grillezett ételek fogyasztását.
- Korlátozd a fűszeres és irritáló ételek fogyasztását.
- Mozogj, tölts időt a friss levegőn!
Fontos, hogy a kezdődő betegségek jeleit még azok megjelenése előtt megragadjuk, és megtanuljunk egészségesen élni. Mindannyiunkban vannak vírusok, baktériumok, gombák és paraziták, fontos az egyensúly az élőlények és immunitásunk között.
Tekintsd meg kínálatunk termékeit az egészséges mikrobióma támogatására:
A Zinzino ZinoBiotic + 8 természetes rostféle keveréket tartalmaz, amelyek a vastagbélben bomlanak le egészséges baktériumok növekedése.
A kurkumin elixír a kurkuma kivonat 3x fermentált koncentrált formája. Az elixír alapja a Kombucha kivonat, amely elősegíti a hatóanyagok gyorsabb felszívódását a szervezetbe.
Triphala az egyik a legerősebb készítmények nemcsak az emésztőrendszer, hanem az egész szervezet tisztítására.
Források:
- https://www.ippm.sk/mikrobiom
- Videó: Ján Vojáček - Az egészséges lét művészete
- https://www.youtube.com/watch?v=ewldiHbMSxI
- https://www.iprobio.sk/clanky-a-videa/covid-19-a-mikrobiom/
- https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC125924
- https://drpaulclayton.eu/blog/the-microbiome-and-the-brain/
- https://www.google.com/url?q=http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/strevni-mikroorganizmy-ovlivnuji-naladu-pomoci-latek?highlightWords%3Domega&sa=D&source=docs&ust= 1653912082317498 & usg = AOvVaw2cNgnkKBegZCLyeLZoyCu7
- https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-psych-122216-011613
- https://www.alisonvickery.com/blog/histamine-producing-gut-bacteria%2F
- https://en.wikipedia.org/wiki/Microbiota